Jak zamówić ikonę?

 

Szanowni Państwo

Ikona jest zawsze moim dziełem duchowym. Do jej wykonania używam dawnej średniowiecznej techniki, naturalnych materiałów. Muszę posiadać też odpowiednią wiedzę i praktykę, którą zdobywa się latami. Ikona to też moja modlitwa, rozmowa ze Świętym przedstawianym.


Nauczony ponad 14-to letnim doświadczeniem chciałbym na początku rozjaśnić sprawę, której niezrozumienie może przynieść niepotrzebne nieporozumienia.

 

Kiedy zamawiać ikonę? Po co?

Ikona to zawsze podarunek od serca. To tak jak by podarować komuś obecność Świętego na ikonie przedstawionego. Wierzymy, że przez zachowanie tradycji, modlitwy, godnych warunków w ikonie przebywa Święty na zasadzie obecności jak fotografia, czy współczesne wideo. Dlatego ikona zawsze jest świetnym podarunkiem na każdą okazję kiedy chemy wyrazić życzliwość i ofiarować kawałek obecności Nieba. Ikony dlatego mają tak specyficzną stylistykę (nienaturalną) bo przedstawiają rzeczywistość już uwielbioną w Niebie.

OKAZJE

Chrzest Święty - Nowy Chrześcijanin otrzymuje imię a wraz z nim Patrona. Warto darować ikonę tym samym obecność patrona na całe życie.

Sakrament Eucharystii - Poraz pierwszy fizycznie przyjmujemy Chrystusa. Okazja warta podarowania Świętego Oblicza, Pantokartora, Matki Bożej Umilenie czy Hodegetrii.

Sakramnet Małżeństwa - w dawnych zwyczajach jest ofiarowanie dwóch ikon. Mężczyźnie Chrystusa Pantokratora a Kobiecie Matkę Bożą. Bardzo pięknym zwyczajem jest ofiarowanie do nowej rodziny wizerunku Matki Bożej Karmiącej, czy ikonę Św. Rodziny. Również pięknym symbolem jest wreczanie Rodzicom Małżonków ikony Nieustającej Pomocy czy Częstochowskiej.

Ikona dla siebie, swojej relacji!

Czas i termin wykonania zamówienia

Pracownia Ikon wykonuje ikony na zamówienie. Zazwyczaj czas oczekiwania to ponad 2 miesiące. Są jednak szczególne sytuacje, kiedy możemy przyspieszyć realizację zlecenia (wtedy doliczamy to do ceny ikony).

Dzisiejszy świat bardzo pędzi. Uczy też nas szybkiego marketingu. Zamów, zapłać i jutro towar będzie u Ciebie. Inaczej jest w mojej pracowni. Bardzo nie marketingowo. Za to z szacunkiem do ikony, mojej pracy, talentu od Boga i do tego na co są wydawane pieniądze uzyskane z ikon. 

W pracowni nie mam drukarek i maszyn do malowania. Są tylko moje ręce. Jestem człowiekiem. Mam ograniczone siły. Mam też swoje ograniczenia związane z prowadzeniem fundacji, wyjazdami, uczniami. Nad ikoną mogę pracować do 3 godzin. Po nich muszę mieć ok 2 godzin przerwy. Malowanie to wbrew pozorom bardzo męcząca praca. Zdarza mi się chorować, nie zdążyć, przekładać termin. Zdarzają się też ikony, do których z duchowych powodów ciężko mi podejść i je odkładam, aż będę mógł je namalować.

Dlatego bardzo proszę zamawiających, żeby brali pod uwagę, że nie jestem drukarką a człowiekiem. Zawalam i brakuje mi sił jak każdemu na tym pięknym świecie. Jestem też bardzo wrażliwy, szczególnie na szantaże („bo ja zapłaciłem i jeszcze nie ma towaru”, "czuje się niepoważnie traktowany bo zmienia się termin"), lub niesłuszne uderzenia w moją osobę („jestem niezadowolony ze współpracy z Panem bo muszę długo czekać”). A ja w tym czasie np. ryzykowałem zdrowie by pomóc dzieciom na wschodzie Ukrainy w strefie konfliktu, pomagałem tym którzy maja gorzej... To trudne do oceny.

Bardzo proszę, by nie traktować zamówienia ikony jak zamówienia towarowo-usługowego choć takie mamy państwowe prawo. Prócz tworzenia ikon prowadzę fundację, wyjeżdżam z pomocą lub projektami, mam też prywatne życie a obecnie doszło prowadzenie galerii i szkoły we Wrocławiu.

Staram się dotrzymać wyznaczonych terminów jeśli ikona jest np. na ślub, chrzest, bierzmowanie. Kiedy jest ważnym prezentem potwierdzającym wiarę. Jeśli nie ma nacisku wtedy może się zdarzyć przesuwanie terminu. Dlatego bardzo proszę, by ustalany w umowie termin był traktowany jako orientacyjny a nie bezwzględny.

Jak zamawiać ikonę? Co powinniśmy brać pod uwagę?

Żeby usprawnić zamówienie ikony, najlepiej wcześniej zorientować się w następujących informacjach:

  1. Przykład ikony. Możemy go znaleźć w Internecie. Możemy też prosić ikonopisa o znalezienie przykładu i tylko określić czego szukamy.
  2. Wielkość ikony. Standardowe rozmiary to: 20×15, 25×20, 30×25 i 40×30 cm. Czasem wymagany jest inny rozmiar. Ikonopis dostosuje go do wybranego przykładu.
  3. Sposób złocenia. Możemy użyć imitacji złota, złota płatkowego matowego, złocenia na bolus z polerowaniem złota i zdobieniami (przykłady na dole strony).
  4. Jeśli naszą decyzję podejmujemy na podstawie możliwości finansowych, najlepiej od razu poinformować o tym ikonopisa. Dostosuje on zamówienie, proponując właściwe rozwiązania.

Ikona współczesna czy tradycyjna?

Bardzo częstym problemem jest wybór sposobu interpretacji. Wiele osób uważa, że tylko "kopia" jest słuszna. Jednak nie ma czegoś takiego jak kopia. Ja nigdy nie będę miał ruchów dawnego mistrza czy piszącego. Mam swój charakter i on zawsze się na ikonie pojawi. Lata pracy i zdobywanie coraz szerszego doświadczenia powodują też nowe odkrycia co do dawnych twróców czy wyrażenia teologicznego.

Ikonę najlepiej dostosować do wystroju swojego mieszkania, naszych gustów, by była ona członkiem naszego domu, otoczenia. Dlatego jeśli mamy gusta do bardziej współczesnych form, to wybieramy współczesną jeśli czujemy się dobrze w formach dawnych to bardziej tradycyjne wykonie. UWAGA. Przykład ikony zawsze traktujemy jako szkic a wykonanie będzie podobne jednak zgodne ze stylem ikonografa. 

Cennik wykonania ikony

Jest bardzo trudno wyznaczyć stałą cenę dla tak wielu rodzajów ikon i sposobów złoceń, malowania... Dlatego proszę, aby poniższy cennik traktowano jako ceny orientacyjne. Wpływ na ostateczną cenę ikony ma bowiem także liczba postaci, stopień trudności wykonania, rodzaj złocenia, termin zamówienia… 

Warto brać pod uwagę, że mała ikona nie oznacza niskiej ceny. Kiedy zamówimy np.: Trójcę Rublowa (wiele postaci) na desce 20×15 cm – możemy zapłacić tyle samo, co za ikonę o wielkości 30×25 cm. Dlaczego? Sceny tak małe, trzeba malować pod lupami, a to miniaturyzacja, która wymaga naprawdę wiele pracy.

Orientacyjne ceny ikon, uwzględniające jedną postać oraz sposób wykonania tła.

 

wymiar ikony Tło malowane / imitacja złocenia. Nimb (aureola) złocona złotem matowo. Całość ikony złocona matowo. Nimb (aurola) złocona na bolus, polerowana i tło złocone lub malowane. Całość ikony złocona na bolus, polerowana częściowo lub całość.
20/15 cm 650 zł 750 zł 850 zł 1050 zł 1250 zł
25/20 cm 800 zł 900 zł 1050 zł 1350 zł 1500 zł
30/25 cm 1050 zł 1250 zł 1450 zł 1600 zł 1700 zł
40/30 cm 1650 zł 1850 zł 1950 zł 2300 zł 2500 zł

 

Przykładowe formy złoceń:

 

Po zebraniu informacji o wielkości, sposobie złocenia i temacie ikony kontaktujemy się najlepiej drogą emaila z pracownią Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Odpowiedź otrzymujemy do 2 dni.

Umowa prawna

Po mailowym ustaleniu szczegółów dzieła, pracownia wysyła umowę prawną/zamówienie. Są w niej opisane szczegóły zamówienia, jak będzie wykonane oraz jaki jest orientacyjny termin. Umowa wchodzi w życie, kiedy dokonamy opłaty zaliczki na materiały w wysokości ok. 50% wartości zamówienia.

Umowa jest zabezpieczeniem prawnym Państwa zamówienia. Gdyby wydarzyło się jej zerwanie, niezrealizowanie, to jest to dokument uprawniający do zwrócenia się na drogę prawną w celu odzyskania opłaconej zaliczki...

I czekamy na ikonę!

Oczywiście, jeśli nie mamy informacji z pracowni o ikonie, to możemy spokojnie zapytywać mailowo o dzieło. Należy wtedy podawać numer certyfikatu ikony (numer zamówienia).

Fajnie by było, otrzymać choć kilka słów, kiedy ikona zostanie odesłana J

A tak malujemy ikonę :-)

Informacje

Pracownię ikon prowadzi

Fundacja In Blessed Art

ul. Szkolna 8a

46-024 Dąbrówka Łubniańska

(woj.Opolskie)

KRS 0000651122

NIP 9910507870

REGON  36603460400000

 

Dane kontaktowe

Pracowania Ikon pw. Św. Łazarza

Fundacja In Blessed Art

kontakt@pisarzikon.pl 

tel. +48 537596130

 

Konto do wpłat na działania i opłat za zamówienia

Fundacja In Blessed Art

66 1050 1504 1000 0090 8011 7766 

 

 

Strony działania fundacji

Fundacja In Blessed Art   www.InBlessedArt.pl

Szkoła Pisania Ikon  www.InBlessedArtSchool.pl

Sklep  www.InBlessedArtShop.pl

Międzynarodowe Charytatywne Warsztaty Sakralne w Kijowie "ELEOS"

www.WorkshopEleos.eu

 

Projekt Patriotyczny www.Niezapomniani1920.pl