swiatlo1

Światło w Ikonie – czy nie zostało utracone? Poszukiwanie nowego wyrazu moich prac.

Może tak to powinno wyglądać?

Od wielu lat fascynuje mnie światło w ikonie. Przeglądając wiele starych ikon doszedłem do wniosku, że coś z ikonami się stało. Jakaś ewolucja spowodowała, że ikona przestała „świecić”. Czemu?

Wiele szkół ikonografii, szczególnie rosyjskiej zaczęło mieszać style ikony. Nie oceniam dlaczego, ale myślę, że wynika to z błędu niezachowania pierwotnego założenia ikony. Jakie to założenie jest?

Ikona ma przedstawiać rzeczywistość uwielbioną. Czyli jaką? Ano taką, która dzieje się po utracie ludzkiego ciała a przyjęciu formy duchowej i taką gdzie od początku stworzenie jest duchem no i oczywiście Niestworzony Bóg, który jest duchem.

Czy to da się namalować? Człowiekowi trudno jest sobie wyobrazić sobie rzeczywistość, która jest niewidoczna, nie jest materią umieszczoną w czasie i przestrzeni. Brak możliwości zmysłowego a tym samym fizycznego oglądu tej rzeczywistości z pewnością ikonopisom przed wiekami przynosił nie jedną nie przespaną noc.

Ikonopisi jak Teofan Grek, Rublow, wydaje się próbowali i to bardzo owocnie odkryć „światło duchowe” wynikające z przedstawiania rzeczywistości, która dzieje poza czasem i fizycznością. Więcej o tym opowiadam w filmie wprowadzającym do warsztatu z Trójcą wg. Rublowa.

W ostatnim czasie próbuję na różne sposoby odkryć tajemnicę „świecenia ikony”. Uzyskać fizyczny efekt oddający tajemnicę przebóstwienia postaci przedstawianych na ikonie. A o to i efekt mojej pracy, refleksji. Będę wdzięczny za ocenę, sugestię. Można pisać na miała: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Informacje

Pracownię ikon prowadzi

Fundacja In Blessed Art

ul. Szkolna 8a

46-024 Dąbrówka Łubniańska

(woj.Opolskie)

KRS 0000651122

NIP 9910507870

REGON  36603460400000

 

Dane kontaktowe

Pracowania Ikon pw. Św. Łazarza

Fundacja In Blessed Art

kontakt@pisarzikon.pl 

tel. +48 537596130

 

Konto do wpłat na działania i opłat za zamówienia

Fundacja In Blessed Art

66 1050 1504 1000 0090 8011 7766 

 

 

Strony działania fundacji

Fundacja In Blessed Art   www.InBlessedArt.pl

Szkoła Pisania Ikon  www.InBlessedArtSchool.pl

Sklep  www.InBlessedArtShop.pl

Międzynarodowe Charytatywne Warsztaty Sakralne w Kijowie "ELEOS"

www.WorkshopEleos.eu

 

Projekt Patriotyczny www.Niezapomniani1920.pl