Hubert Kampa "El'azar"

Po raz pierwszy odkryłem ikonę i podjąłem się jej tworzenia czasie studiów teologicznych w 2007 roku. Od tego czasu rozpocząłem swoją indywidualną drogę odkrywania tajemnicy tej świętej sztuki. Powoli odkrywając tajemnicę ikony od 2009 roku prowadzę swoją pracownię ikonograficzną, w której powstało ponad 600 ikon. Tak naprawdę nie wiem ile namalowałem a liczba wynika z zachowanych zamówień.

W 2010 roku chciałem zaprzestać tworzenia. Wtedy stałem się uczestnikiem międzynarodowych warsztatów ikon w Zamłyniu i Nowicy. Przez poznanie Artystów Lwowskiej Akademii Narodowej z wydziału Sztuki Sakralnej odkryłem ikonę jako dar, talent otrzymany od Boga i postanowiłem zagłębić się jeszcze bardziej w temat ikony. Zgodnie z Biblią, pomnożyć ten dar od Bożej Opatrzności.

Piętnastoletnia praca nad rozwijaniem daru przyniosła owoc odkrywania własnej drogi w ikonie wyrażonej w stylu wykonania ikony. Moim odkryciem jakie dało obserwowanie i analizowanie starych ikon greckich tworzonych przez mistrzów jak Pansolinos, Teofan Grek, Andrzej Rublow. Zawsze fascynowało mnie w nich jedno. Specyfika światła, odwrotność koloru cieniowania szat do ich tła, prześwitujące tło szat. Szukając odpowiedzi dlaczego tak malowali odkryłem, że styl ten wyraża to, co nazwiemy Boskimi Energiami. Inaczej jest to obserwacja tajemnicy światła i jego załamywania się na materii. Stąd powstały prace, które można zobaczyć >>TUTAJ<< na mojej stronie.

Doświadczenie przyniosło też różne owoce celu tworzenia ikony. Obok tego zasadniczego jakim jest ikona służąca do modlitwy, przywołania obecności Świętego, Nieba przeszedłem do wykorzystania tych wizerunków w celu zmiany otaczającej nas trudnej rzeczywistości i wykorzystywania materiału służącego nawet do przenoszenia śmiercionośnych bomb na przenoszenie wizerunku dobra, miłości i pokoju. Rozumiejąc, że materia sama w sobie nie jest zła, bo jest po prostu materią ale może służyć w ludzkich rękach złu, śmierci, zacząłem przekształcać skrzynie do amunicji w wizerunek przywołujący Niebo.

Wiele doświadczeń duchowych doprowadziło do ich powstania własnego wyrazu nie niszczącego tradycyjnego kanonu materiałów, szkicu, a jedynie zmianie interpretacji stylistycznej ikony. W moich pracach znajdziemy niezmienną wymowę wizerunków, jednak stylistycznie odmienioną.

Prace jakie z łaski Bożej wykonałem znajdują się w polskich kościołach, prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, USA, Izraelu… Wiele ikon posiadają również żołnierze broniący kraju w Polsce i Ukrainie.

Poza zajmowaniem się ikoną jestem też założycielem i prezesem fundacji In Blessed Art (www.inblessedart.pl), dyrektorem i współorganizatorem Charytatywnego Sakralnego Warsztatu "ELEOS" w Kijowie, koordynatorem projektu upamiętnienia polskich żołnierzy z 1920 roku (www.niezapomniani1920.pl). Lubię też kwiaty i jestem zawodowym florystą tu lubię szczególnie tę część wyrażającą ciszę, równowagę i piękno – ikebana. 

Jestem też współtwórcą wystawy „Modlitwa za Ukrainę” i „Modlitwa za migrantów” na terenie Polski i Ukrainy. Uczestnikiem międzynarodowych plenerów ikonograficznych na Wołyniu (Zamłynie) i w Nowicy.

Laureatem Międzynarodowych Konkursów Poezji Chrześcijańskiej w Opolu. Nagrodzony medalem za „Poświęcenie i Miłość do Ukrainy” przez Patriarchę Kijowa i Całej Rusi – Ukrainy Filareta oraz Krzyżem Kapelana Polowego przez dzisiejszego gen. Serhyjia Sobko i Żołnierzy 1 Batalionu 30 Brygady Zmechanizowanej w Zwiahlu. Laureatem nagrody "Magnolia Powiatu Opolskiego".

Od 2013 roku szczególnie wspieram wschodnią Ukrainę przez wolontariat dla wojska i osób poszkodowanych działaniami militarnymi. Od 2017 roku szczególnie wspieram rozwój Centrum "Arka" w regionie donieckim, Pionierskie k. Mariupola. Jestem Członkiem Organizacji Chrześcijańska Służby Ratunku, w której pracował jako ratownik a dziś jako Kapelan Wojskowy (korpus świeckich kapelanów powołany przez bpa Pawła Ganczaruka z błogosławieństwem Papieża Franciszka).

Od 2016 roku wspieram budowę świątyni we wsi Susły w Ukrainie (k. Zwiahla) poprzez jej malowanie i ujednolicenie wystroju. Współpracuję z Polskim Stowarzyszeniem im. Juliana Lublińskiego i Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwiahlu.

Do mojej pracy, prócz talentu danego w zarządzanie od Boga, otrzymałem szczególne błogosławieństwo Patriarchy Filareta i bpa Epifaniusza Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej a moje prace są opatrzone certyfikatem wydanym przez Śląską Szkołę Ikonograficzną i Wydział Teologiczny w Opolu. Sam jestem Rzymskim Katolikiem.

 

 

Informacje

Pracownię ikon bizantyjskich prowadzi: 

Fundacja In Blessed Art

ul. Szkolna 8a

46-024 Dąbrówka Łubniańska

(woj.Opolskie)

KRS 0000651122

NIP 9910507870

REGON  36603460400000

 

Dane kontaktowe

Pracowania Ikon Bizantyjskich pw. Św. Łazarza

Fundacja In Blessed Art

kontakt@pisarzikon.pl 

tel. +48 537596130

 

Konto do wpłat na działania i opłat za zamówienia

Fundacja In Blessed Art

66 1050 1504 1000 0090 8011 7766 

 

 

Strony działania fundacji

Fundacja In Blessed Art   www.InBlessedArt.pl

Szkoła Pisania Ikon  www.InBlessedArtSchool.pl

Sklep  www.InBlessedArtShop.pl

Międzynarodowe Charytatywne Warsztaty Sakralne w Kijowie "ELEOS"

www.WorkshopEleos.eu

 

Projekt Patriotyczny www.Niezapomniani1920.pl