Matka Boża Maryja
Ikony wykonane w pracowni na przestrzeni całego czasu jej działalności. Można zobaczyć na nich etapy mojego rozwoju, zmian..
Matka Boża to najczęstszy temat ikonografii. Jest nam widocznie tak bliska jako Rodzicielka Łaski, że doczekała się wielu typów przedstawień. W sumie wizerunki odpowiadają na każdą łaskę jakiej człowiek poszukuje w swoim ziemskim życiu.
Mamy bardzo wiele typów ikon Matki Bożej. W sumie każdy dogmat kościoła został wyrażony formą wizerunku. Wśród typów możemy wyróżnić główne jak: Eleusa, Hodegetria, Oranta, Krzyżowa, Karmicielka, Katafigi... Te znów będą miały swoje pod typy jak np. Eleusa będzie wyrażana jako Kardiotissa, Korsuńska, Igranie... Część nazw ikon będzie brała swoje imię od miejsca, w którym się znajduje, np. Mariupolska, Częstochowska lub będą brały nazwę od szczególnej łaski jak MB od Serca, Ulga w Cierpieniu, Płomieni Modlitw...
Matka Boża Wskazująca Drogę (Hodegetria)
Ikonę Hodegetrii rozpoznajemy po geście wskazywania na Chrystusa jako Drogę, Prawdę i Życie. Wzór ten jest uznawany za całkowicie pierwszy pierwowzór ikon Matki Chrystusa. Legędy opowiadają, że wizerunek ten znajdował się w bramie, gdzie niewolnicy wsiadali na statki opuszczając na zawsze swoją ojczyznę. Często wizerunek ten odnajdowany w bramach świątyń. Najsławniejszą dla Polski jest Częstochowska Ikona Matki Bożej.
Matka Boża Pasyjna (Nieustającej Pomocy)
Wizerunek o niebywałej historii. Miał się pierwotnie znajdować w klasztorze na wyspie Kardiotissa i zostać namalowany przez Lazarossa. Ten w swojej ikonografii tworzył swoisty duchowy ruch łamiąc zasady stateczności w wyrazie ikony. Ikona była wielokrotnie kradziona z klasztoru. Zawsze jednak wracała na wyspę. Raz podobno została przypięta łańcuchami do kolumny i wróciła z fragmentem filaru i łańcuchami. Ostatecznie jednak została skradziona i już nie powróciła. Na jej miejsce powstał wizerunek nazwany Kardiotissa (Matka Boża od Srerca). A Nieustająca została odnaleziona w Rzymie.
Matka Boża Eleusa (Umilenie)
To najczulszy z wizerunków. Nazwa Eleusa oznacza czuła, miłosierdzie, słodki pocałunek. Ikonę Matki Bożej Czułej rozpoznajemy po geście dotykających jakby do pocałunku twarzy. Sam zaś wizerunek doczekał się naprawdę wiele interpretacji, które to znów nazwane są albo miejscem przechowywania albo łaską jaką Bogurodzica ma rodzić dla proszących pielgrzymów.
Matka Boża Pneumatofora (Niosąca Ducha)
Matka Boża z Duchem Świętym to przykład współczesnej ikony i jednocześnie dowód na to, że ikonografia wciąż się zmienia, żyje, nie została wyczerpana. W scenie widzimy Twarz Marii lekko pochyloną w geście przyjęcia ze sceny Zwiastowania. Boża Rodzicielka gestem rąk przyjmuje Ducha Świętego. Dlatego też możemy mieć wrażenie jakoby ręce Matki Bożej są niedomalowane. Jest to jednak zabieg artystyczny ukazujący scenę przenikania Ducha Świętego. Scena ukazuje chwilę poczęcia Syna Bożego, stąd też gołąb jest cieniem a nie wyrazistym ptakiem.
Inne przedstawienia
Maryja doczekała się naprawdę wielu przedstawiań. Każde mówi o niezwykłej jej roli jaką jest Rodzicielstwo Łaski. Ikonogafowie od wieków wyrażają ikoną tę niesamowitą tajemnicę.